Dora Pavlíková - životopis Sopranistka Dora Pavlíková se narodila v Praze. Svoje první hudební vzdělání získala v renomovaném dětském sboru "Bambini di Praga". Po studiu zpěvu na Konzervatoři Jana Deyla pod vedením prof. Daniely Šimůnkové-Štěpánové ukončila v roce 2011 své vzdělání mistrovským diplomem na vysoké škole v Norimberku ve třídě Prof. Dr. Jana Hammara. Dora Pavlíková absolvovala mistrovské pěvecké kurzy například u Brigitte Fassbaender, Margaret Baker-Genovesi, Elisabeth Scholl, Edith Wiens, Rudolfa Jansena, Andreje Kucharského, Joela Frederikssena a Rudolfa Piernaye. 

Na operních jevištích účinkovala v mnoha rolích, mimo jiné v titulní roli Dvořákovy Rusalky či jako Lauretta (Pucciniho Gianni Schicchi, Alice Ford (Verdiho Falstaff) nebo hraběnka Almaviva (Mozartova Figarova svatba) . 

 Dora Pavlíková se věnuje také píňové a oratorní tvorbě, jejíž provedení ji zavedlo na světově známá koncertní pódia a festivaly (např. vídeňský Konzerthaus, Elbphilharmonie Hamburg, Suntory Hall v Tokiu a festivaly po celé Evropě: Salzburg, Versailles,Utrecht, Brugy, Brüssel a další) Dora je členkou Collegia Vocale 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse a trvale spolupracuje s ansambly se specializací na interpretaci staré hudby - Ensemble Inégal Adama Viktory, Motus Harmonicus Jakuba Michla, nebo maďarskou Aurou Musicale. 

Dora Pavlíková se věnuje také barokní opeře, spolupracuje s Hofmusici Ondřeje Macka nebo s Ensemble Damian pod vedením Tomáše Hanzlíka. 2018 byla za ztvárnění role Astrey (L. Vinci "La contesa dei numi") zařazena do širší nominace na cenu Thálie.  

V roce 2008 získala Dora nominaci renomovaného časopisu „Opernwelt“ v kategorii „Nachwuchskünstler des Jahres" za titulní roli barokní opery Reinharda Keisera Fredegunda pod taktovkou Christopha Hammera uvedenou v Mnichově a Bayrethu. Tato opera vyšla také jako nahrávka v nakladatelství Naxos. 

V sezóně 2021/2022 byla Dora Pavlíková v rámci  festivalu "Winter in Schwetzingen" (Theater Heidelberg) obsazena v barokním pasticciu "Was frag ich nach der Welt" a v sezóně 2022/2023 bude na stejném festivalu hostovat v opeře R. Keisera "Ulysses" jako kouzelnice Circe pod taktovkou Clemense Flicka. 

Dora Pavlíková získala četná ocenění v národních i mezinárodních soutěžích. 

Foto: Michael Schwettmann
Foto: Michael Schwettmann
Photo: Daniel S.
Photo: Daniel S.